Aktualności
Projekt „Rozwój systemu usług opiekuńczych na terenie miasta Ostrów Mazowiecka” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Komunikat: Informacja o realizacji trwałość projektu „Rozwój systemu usług opiekuńczych na terenie miasta Ostrów Mazowiecka” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
W związku z końcem realizacji projektu konkursowego nr RPMA.09.02.01-14-a684/18-01 „Rozwój systemu usług opiekuńczych na terenie miasta Ostrów Mazowiecka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020; Priorytet IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem; Działania 9.2. Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej; Poddziałania 9.2.1 Zwiększenie dostępności usług społecznych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej potwierdza kontynuację okresu zachowania trwałości projektu od 1.11.2020 r. do 31.10.2022 r. poprzez zapewnienie wsparcia w formie usług asystenckich i opiekuńczych (odpłatność za usługi opiekuńcze zgodna z uchwałą Rady Miasta Ostrów Mazowiecka w tym zakresie).
Grupą docelową są: osoby z niepełnosprawnością, osoby niepełnosprawne w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 426 z późn. zm.), osoby niesamodzielne.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej przy ulicy K. Warchalskiego 3 w Ostrowi Mazowieckiej osobiście lub pod nr telefonu 029 745 32 41.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ZARZĄDZENIE NR 24/2019
KIEROWNIKA MIEJSKIEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ
W OSTROWI MAZOWIECKIEJ
z dnia 18 listopada 2019 r.
w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej - świadczenie usług opiekuńczych na terenie Miasta Ostrów Mazowiecka w 2020 roku.
Szczegóły w sprawie konkursu : mops.ostrowmaz.pl/index.php
Zaproszenie przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w pracach komisji konkursowej
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Świadczenie „Dobry start” przysługiwać będzie, niezależnie od dochodu, na rozpoczynający rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18 roku życia, lub 20 roku życia w przypadku kontynuacji rozpoczętej przed ukończeniem 18 roku życia nauki w danej szkole ( na dziecko odbywające roczne przygotowanie przedszkolne świadczenie dobry start nie przysługuje).
W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole, świadczenie przysługiwać będzie nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.
Pierwszym rokiem realizacji Programu jest rok 2018 i obejmie uczniów rozpoczynających rok z szkolny 2018/2019. Wnioski o wypłatę świadczenia dobry start będzie można składać od 1 lipca drogą elektroniczną za pomocą portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zaś od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski składane drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub drogą pocztową).
W przypadku złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku w okresie lipiec-sierpień, rozpatrzenie wniosku i wypłata świadczenia dobry start nastąpi nie później niż do 30 września. W przypadku wniosków składanych w późniejszym terminie, rozpatrzenie wniosku i wypłata świadczenia nastąpi w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Ostatnim terminem złożenia wniosku „Dobry start” jest miesiąc listopad.
ZACHĘCAMY DO SKŁADANIA WNIOSKÓW DROGĄ ELEKTRONICZNĄ JUŻ OD LIPCA CO UMOŻLIWI SZYBSZĄ WYPŁATĘ ŚWIADCZENIA.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
OGŁOSZENIE O OTWARTYM NABORZE PARTNERÓW
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej w oparciu o art. 33 ust.2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz.U 2014 poz 1146), jako wnioskodawca (podmiot ubiegający się o dofinansowanie) w ramach RPO WM 2014-2020, Oś Priorytetowa IX - Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem; Działanie 9.1 Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, ogłasza otwarty nabór Partnerów zainteresowanych wspólną realizacją projektu z zakresu aktywizacji i reintegracji społeczno – zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym na terenie miasta Ostrów Mazowiecka. Projekt realizowany będzie w latach 2017-2019.
Celem partnerstwa jest wspólne przygotowanie wniosku projektowego i realizacja części zadań służących celowi głównemu projektu tj. zwiększeniu szans na zatrudnienie osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz zapobieganie zjawisku wykluczenia społecznego i ubóstwa.
W ramach projektu realizowane będą usługi aktywnej integracji o charakterze:
a) społecznym, których celem jest nabycie, przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych,
zaradności, samodzielności i aktywności społecznej,
b) zawodowym, których celem jest pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru lub zmiany zawodu,
wyposażenie w kompetencje i kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności pożądane na rynku pracy,
pomoc w utrzymaniu zatrudnienia;
c) edukacyjnym, których celem jest wzrost poziomu wykształcenia, dostosowanie wykształcenia lub
kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku pracy,
d) zdrowotnym, których celem jest wyeliminowanie lub złagodzenie barier zdrowotnych
utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie lub powodujących oddalenie od rynku pracy
Projektodawca wyraża wolę współpracy z potencjalnymi Partnerami w w/w obszarach.
Przy wyborze Partnerów będą brane pod uwagę następujące kryteria:
1. zgodność profilu działalności Partnera z celami partnerstwa,
2. oferowany wkład potencjalnego Partnera w realizację projektu (zasoby ludzkie, organizacyjne),
3. doświadczenie w realizacji projektów/zadań o podobnym charakterze,
4. proponowany zakres współpracy w zakresie przygotowania wniosku aplikacyjnego.
Wypełnioną kartę zgłoszeniową - (załącznik) należy przesłać pocztą tradycyjną lub dostarczyć osobiście
z podpisem osoby upoważnionej na adres:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Kazimierza Warchalskiego 3
07-300 Ostrów Mazowiecka
(z dopiskiem Zgłoszenie Partnera do projektu w ramach 9.1 RPO WM)
do dnia 10.05.2017 roku do godziny 900 (decyduje data wpływu dokumentu do jednostki).
Do karty zgłoszeniowej należy dołączyć:
• aktualny odpis z rejestru lub odpowiedniego wyciągu z ewidencji lub inne dokumenty potwierdzające status prawny oferenta;
• inne dokumenty mogące mieć znaczenie z punktu widzenia projektu.
Wybór oferty nastąpi według listy rankingowej.
Wyniki naboru opublikowane zostaną na stronie internetowej wnioskodawcy.
Ogłaszający nabór zastrzega sobie prawo do negocjowania warunków realizacji zadania.
Informator – zasady przyznawania jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tys. zł
Od 1 stycznia 2017 r., z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, przysługiwać będzie prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł, przyznawanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2016, poz. 1860).
Jednorazowe świadczenie przysługiwać będzie bez względu na osiągane dochody.
Aby uzyskać jednorazowe świadczenie, konieczne będzie spełnienie kilku warunków.
Zgodnie z art. 10 ust. 4 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Wniosek złożony po terminie zostanie pozostawiony bez rozpoznania.
Ww. ustawa, nie ogranicza prawa do jednorazowego świadczenia tylko do dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r. Jednorazowe świadczenie przysługiwać będzie również na dzieci urodzone w 2016 r., jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka.
Spełnienie warunku złożenia wniosku w terminie 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka ustalane będzie w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącego terminów. Zgodnie z art. 57 § 3 § 4 Kpa, terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.
W związku z powyższym, najstarsze dziecko, które będzie mogło zostać objęte jednorazowym świadczeniem, to dziecko urodzone w dniu 1 stycznia 2016 r. pod warunkiem złożenia wniosku do dnia 2 stycznia 2017 r włącznie (gdyż 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy). Termin 12 miesięcy na złożenie wniosku dla dziecka urodzonego np. 5 maja 2016 r. upłynie 5 maja 2017 r., dla dziecka urodzonego 10 marca 2017 r. upłynie 10 marca 2018 r., itd.
Ponadto, podstawowym warunkiem będzie posiadanie przez dziecko zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenia albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Zaświadczenie takie powinno być wystawionego przez lekarza z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, albo lekarza, który jest zatrudniony lub wykonuje zawód w przychodni, z którą NFZ zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii. Obowiązujące przepisy nie przewidują sformalizowanego wzoru takiego zaświadczenia.
Ponadto, podobnie jak w przypadku jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowego), jednorazowe świadczenie przysługiwać będzie tylko w sytuacji, gdy matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Fakt ten należy potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. Wzór tego zaświadczenia określony jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobieta w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod ta opieką (Dz. U. z 2010 r., Nr 183, poz. 1234). Istotne jest, że wymóg legitymowania się zaświadczeniem o pozostawaniu pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu, nie dotyczy opiekuna prawnego, opiekuna faktycznego i osoby, która przysposobiła dziecko.
Jednorazowe świadczenie nie przysługuje jeśli dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (oznacza to dom pomocy społecznej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, szkołę wojskową lub inną szkołę, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie) albo w pieczy zastępczej. Jednorazowe świadczenie nie przysługuje również w przypadku urodzenia martwego dziecka.
Zgodnie z art. 2 ust. 2 ww. ustawy, z wnioskiem o jednorazowe świadczenie, będzie mogła wystąpić: matka, ojciec, a także opiekun prawny albo opiekun faktyczny (opiekun faktyczny, to osoba faktycznie zajmująca się dzieckiem, jeśli wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka), będący świadczeniobiorcą świadczeń opieki zdrowotnej lub osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji -w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, 1807, 1860 i 1948) – spełnienie tego warunku wnioskodawca potwierdza podpisując wniosek o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia zawierający odpowiednie oświadczenie w części II wniosku.
Jednorazowe świadczenie, podobnie jak świadczenia rodzinne oraz świadczenie wychowawcze, podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Oznacza to, że w przypadku gdy osoba uprawniona do jednorazowego świadczenia lub członek rodziny tej osoby przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (tj. w kraju UE, EOG lub Szwajcarii i nie jest to pobyt turystyczny, leczniczy ani związany z podjęciem nauki), wniosek wraz z dokumentami zostanie przekazany marszałkowi województwa w celu ustalenia, czy w danej sprawie zachodzi koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego.
Właściwym do prowadzenia postępowania i ustalenia prawa do jednorazowego świadczenia jest organ właściwy, czyli wójt/ burmistrz/prezydent miasta lub upoważniony kierownik/pracownik ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie.
W praktyce, wniosek należy złożyć w urzędzie miasta/gminy lub ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania (w niektórych gminach może to być inna jednostka organizacyjna gminy wyznaczona przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta).
Wzór wniosku został określony w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z dnia 21 grudnia 2016 r., w sprawie wzoru wniosku o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (Dz. U. z dnia 29 grudnia 2016 r. poz. 2234).
Link do rozporządzenia: http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/2234/1
Organ właściwy realizować będzie zadania dotyczące jednorazowego świadczenia jako zadanie z zakresu administracji rządowej. Jednorazowe świadczenie i koszty jego obsługi są finansowane w formie dotacji celowej z budżetu państwa. Środki na ten cel będą przekazywane gminom przez właściwych wojewodów (dysponentów stosownych części budżetowych). Ze środków przekazanych gminom przez wojewodów finansowane będą zarówno wypłaty jednorazowego świadczenia, jak i koszty związane z obsługą tego zadania. Na obsługę zadania gminom będzie przysługiwać 3% otrzymanej dotacji na jednorazowe świadczenie.
Jednorazowe świadczenie, nie podlega egzekucji ani opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto, otrzymane jednorazowe świadczenie nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń, w tym do świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Link do ustawy: http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1860/1
INFORMACJA O WYBORZE PARTNERA
W wyniku ogłoszenia naboru na Partnera spoza sektora finansów publicznych przez Miasto Ostrów Mazowiecka/ Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej do realizacji Projektu w ramach konkursu otwartego RPO WM 2014-2020, Oś Priorytetowa IX - Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem; Działanie 9.1 Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Ogłoszonego w Biuletynie Informacji Publicznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej.
Informujemy:
Złożona została jedna oferta:
1. Firma Global TC Sp.z.o.o z siedzibą w Warszawie ul. Walecznych 12, 03-916 Warszawa.
W wyniku oceny oraz spełniania niezbędnych wymagań przyjęto ofertę Global Training Centre Sp.z.o.o. z Warszawy.
OGŁOSZENIE O OTWARTYM NABORZE PARTNERÓW
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej w oparciu o art. 33 ust.2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz.U 2014 poz. 1146), jako wnioskodawca (podmiot ubiegający się o dofinansowanie) w ramach RPO WM 2014-2020, Oś Priorytetowa IX - Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem; Działanie 9.1 Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, ogłasza otwarty nabór Partnerów zainteresowanych wspólną realizacją projektu z zakresu aktywizacji i reintegracji społeczno – zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym na terenie miasta Ostrów Mazowiecka. Projekt realizowany będzie w latach 2017-2018.
Celem partnerstwa jest wspólne przygotowanie wniosku projektowego i realizacja części zadań służących celowi głównemu projektu tj. zwiększeniu szans na zatrudnienie osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz zapobieganie zjawisku wykluczenia społecznego i ubóstwa.
Grupa docelowa – mieszkańcy Miasta Ostrów Mazowiecka w wieku 18 – 60 lat,
- korzystające z pomocy społecznej,
- posiadające status osób bezrobotnych oraz nieaktywnych zawodowo
W ramach projektu realizowane będą usługi aktywnej integracji o charakterze:
a) społecznym, których celem jest nabycie, przywrócenie lub wzmocnienie kompetencji społecznych,
zaradności, samodzielności i aktywności społecznej,
b) zawodowym, których celem jest pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru lub zmiany zawodu,
wyposażenie w kompetencje i kwalifikacje zawodowe oraz umiejętności pożądane na rynku pracy,
pomoc w utrzymaniu zatrudnienia;
c) edukacyjnym, których celem jest wzrost poziomu wykształcenia, dostosowanie wykształcenia lub
kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku pracy,
d) zdrowotnym, których celem jest wyeliminowanie lub złagodzenie barier zdrowotnych
utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie lub powodujących oddalenie od rynku pracy
Projektodawca wyraża wolę współpracy z potencjalnymi Partnerami w w/w obszarach.
Przy wyborze Partnerów będą brane pod uwagę następujące kryteria:
1. zgodność profilu działalności Partnera z celami partnerstwa,
2. oferowany wkład potencjalnego Partnera w realizację projektu (zasoby ludzkie, organizacyjne),
3. doświadczenie w realizacji projektów/zadań o podobnym charakterze,
4. proponowany zakres współpracy w zakresie przygotowania wniosku aplikacyjnego.
Wypełnioną kartę zgłoszeniową - (załącznik) należy przesłać pocztą tradycyjną lub dostarczyć osobiście
z podpisem osoby upoważnionej na adres:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Ul. Kazimierza Warchalskiego 3
07 300 Ostrów Mazowiecka
(z dopiskiem Zgłoszenie Partnera do projektu w ramach 9.1 RPO WM)
do dnia 24.11.2016 roku do godziny 0900 (decyduje data wpływu dokumentu do jednostki).
Do karty zgłoszeniowej należy dołączyć:
• aktualny odpis z rejestru lub odpowiedniego wyciągu z ewidencji lub inne dokumenty potwierdzające status prawny oferenta;
• inne dokumenty mogące mieć znaczenie z punktu widzenia projektu.
Wybór oferty nastąpi według listy rankingowej.
Wyniki naboru opublikowane zostaną na stronie internetowej wnioskodawcy.
Ogłaszający nabór zastrzega sobie prawo do negocjowania warunków realizacji zadania.
Ogłaszający zastrzega sobie prawo:
- wyboru jednego Partnera do wspólnej realizacji projektu
- unieważnienia naboru bez podania przyczyny
Formularz_zgloszenia_do_ogloszenia_o_naborze_Partnerow.pdf
Szanowni Państwo
Trwa październik – miesiąc walki z rakiem piersi. W tym czasie szczególnie warto zainteresować się tematem zdrowia kobiet. W załączeniu materiały informacyjne związane z planowanym przyjazdem mammobusu w listopadzie.
Dni0OstrowiMazowieckiej2016.pdf
Masz pytania o program rodzina 500+?
500 BUS przyjedzie do Ostrowi Mazowieckiej 8 czerwca 2016 roku w godz. 12:30-15:00
Parking przy MOSiR ul. K.Warchalskiego 3
Fundacja BOŚ uruchomiła nową edycję projektu "Zielona Ławeczka", który powstał z myślą o mieszkańcach i ich osiedlach. Nieraz słyszeliśmy, że blokowiska bywają zaniedbane i mało zielone. Coraz częściej dowiadujemy się, że lokatorzy organizują szereg inicjatyw społecznych, chcą być odpowiedzialni za miejsce, w którym żyją, chcą się angażować, robić coś wspólnie, zmieniać otoczenie i świat.
Przeznaczyliśmy 40 tys. zł na rewitalizację polskich osiedli, zamianę ich w zielone zakątki, skwerki, ogrody.
Sąsiedzi łączą siły, decydują się na rejestrację poprzez stronę internetową, przygotowują projekt przebudowy danego terenu, otrzymują od nas grant pieniężny w wysokości do 1200 zł, a później samodzielnie odpowiadają za urządzenie nowego, zielonego zakątka.
Ostateczny termin rejestracji do konkursu mija 15 kwietnia 2016 roku.
Więcej informacji o całym projekcie znajduje się pod adresem: www.zielonalaweczka.pl
Plakat_Zielona_Laweczka.pdf
Serdecznie dziękujemy za pomoc w zmianie szarych blokowisk
w zielone zakątki.
Andrzej Piertucha
Barbara Lewicka-Kłoszewska
Prezes Zarządu Wiceprezes Zarządu
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowe Fundacji "Normalna Przyszłość" zajumującej się bezpłatnym poradnictwem i pomocą osobom niepełnosprawnym z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym.
www.normalnaprzyszlosc.org
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020
Od końca 2014 r. w Polsce realizowany jest Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ). Program współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD).
Program został opracowany zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 223/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Główny cel Programu to udzielenie wsparcia osobom doświadczającym najgłębszych form ubóstwa poprzez udostępnienie pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków. Funkcję Instytucji Zarządzającej Programem (IZ) pełni Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Instytucji Pośredniczącej (IP) – Agencja Rynku Rolnego (ARR), która jest odpowiedzialna m.in. za podpisywanie umów z dostawcami żywności oraz organizacjami partnerskimi, których zadaniem jest dystrybucja produktów żywnościowych na poziomie regionalnym i lokalnym.
Uprawnienie do korzystania z pomocy żywnościowej jest uwarunkowane znajdowaniem się w trudnej sytuacji życiowej (sytuacje takie wymienia art. 7 ustawy o pomocy społecznej) oraz spełnianiem kryterium dochodowego, które zostało określone na poziomie 150% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej, tj. 951 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej oraz 771 zł w przypadku osoby w rodzinie.
Skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej wydają Ośrodki Pomocy Społecznej.
Podprogram 2015 rozpoczął się w maju 2015 r. Dystrybucja żywności potrwa do końca kwietnia 2016 r. Od 2015 r. organizacje zobowiązane są prowadzić tzw. działania towarzyszące, mające na celu włączenie społeczne osób najbardziej potrzebujących. Poza pomocą żywnościową będą one uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach aktywizujących – warsztatach, m.in. z zakresu właściwego zarządzania domowym budżetem czy optymalnego wykorzystania otrzymywanej żywności, aby zapobiec jej marnotrawieniu.
Ogłoszenie
Polski Czerwony Krzyż – PCK wydaje jabłka w dniach 23 i 24.11.2015 w godzinach 9.00 – 13.00 w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom”, ul. Lipowa 4, dla osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. (zgłoszenia z ostatnią decyzją administracyjną wydaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, przyznającą świadczenie)
Dołącz online do Karty Dużej Rodziny!
Firmy i instytucje, które chcą dołączyć do programu Karta Dużej Rodziny mogą zrobić to szybciej. Wystarczy, że wypełnią i wyślą deklarację online.
Nowy Moduł Obsługi Partnera w ramach programu Karta Dużej Rodziny dostępny na stronach rodzina.gov.pl oraz empatia.mpips.gov.pl ułatwia przystąpienie do programu. Jak się zgłosić? To proste: wystarczy napisać, jakie zniżki chce się zaoferować oraz wypełnić e-deklarację. Po uzgodnieniu warunków współpracy Minister Pracy i Polityki Społecznej lub Wojewoda (w przypadku podmiotów działających lokalnie) podpisze z firmą lub instytucją umowę.
Nowy moduł ułatwi potencjalnym partnerom dołączenie do programu, przyspieszy cały proces, a także usprawni pracę jednostek odpowiedzialnych za zawieranie umów z nowymi partnerami.
Status partnera programu to szereg korzyści oraz prestiż, a także możliwość pozyskania grupy lojalnych klientów. Swoją Kartę odebrało już ponad 1,3 mln osób a prawie 1,5 mln złożyło wnioski o jej wydanie. W sumie w Polsce jest 627 tys. rodzin wielodzietnych. Dodatkowo partnerzy mogą posługiwać się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny” w materiałach informacyjnych i promocyjnych.
Liczba partnerów Karty Dużej Rodziny systematycznie się powiększa. W programie uczestniczy już ponad 1000 firm i instytucji, które oferują zniżki dla rodzin w ponad 10 tys. miejsc w całej Polsce.
Do programu dołączyli już m.in. sieć PLAY, T-Mobile, księgarnie Świat Książki i Bonito, Centrum Nauki Kopernik, PKP Intercity, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce. Członkowie rodzin wielodzietnych mogą także skorzystać ze zniżek w sklepach sieci Carrefour oraz na stacjach paliw LOTOS.
Nie trzeba być dużą firmą by do nas dołączyć – do partnerów Karty Dużej Rodziny należą także m.in. PKS Piła, Muzeum Dobranocek i przedszkole niepubliczne „Krasnal” w Olsztynie.
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku kontynuowania nauki. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód.
Deklarację można złożyć tutaj: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu//formularz-zgloszenia-kdr
Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer
zaprasza na uroczyste
ODSŁONIĘCIE POMNIKA POŚWIĘCONEGO PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH ZIEMI OSTROWSKIEJ
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy wyklętych "
PROGRAM Dzień Żołnierzy Wyklętych 2015.pdf
Ostrów Mazowiecka 07.01.2015r
W dniu 31 grudnia 2014r w wyniku pożaru spłonęły mieszkania 2 rodzin z ulicy Wołodyjowskiego. Polski Czerwony Krzyż w Ostrowi Mazowieckiej zwraca się do mieszkańców naszego miasta z prośbą o pomoc finansową rodzinom poszkodowanym w wyniku pożaru. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na remont spalonych mieszkań.
Wsparcia finansowego można dokonać wpłacając pieniądze na konto Oddziału Rejonowego PCK w Ostrowi Mazowieckiej nr 06 8923 0008 0012 1646 2000 0002 z dopiskiem „pogorzelcy”
Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.
Hanna Lebioda
Dyrektor Biura OR PCK
W Ostrowi Mazowieckiej
Apel Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka
APEL
Drodzy Mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej.
W związku ze zbliżającym się
Świętem Narodowym –
rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja,
w celu należytego przygotowania obchodów tej wielkiej rocznicy, zwracam się z apelem o udekorowanie flagami swoich posesji, a także instytucji publicznych i zakładów pracy.
Proszę też instytucje oraz organizacje społeczne, polityczne, kombatanckie, zawodowe, młodzieżowe - wszystkie-
o wystawienie pocztów sztandarowych, które swoim udziałem uświetnią uroczystość.
Jednocześnie zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w organizowanej uroczystości.
Burmistrz Miasta
Ostrów Mazowiecka
/-/ Władysław Krzyżanowski
OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ POMOCY OFIAROM PRZESTĘPSTW
Tydzien Pomocy Ofiarom Przestepstw.pdf
W związku z prowadzoną po raz kolejny przez Ministerstwo Finansów zimową akcją "Weź paragon", w imieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej uprzejmie proszę o zapoznanie się z dołączonym komunikatem.
21 października 2013 r.ruszyła Akcja "Kot Kratkowy pomaga dzieciom. Edycja II"
Regulamin_Kot_Kratkowy_Edycja2.pdf
Sedecznie zapraszamy Mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i Ziemi Ostrowskiej do udziału w obchodach Święta Niepodległości
DNiepodleglosci-2013plakat.jpg
Zaproszenie na bezpłatne szkolenie:
List referencyjny z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
Ostrów Mazowiecka , 02.09.2013 r.
Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej ul. K.Warchalskiego 3, poszukuje kandydata do realizacji specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Zgodnie z par. 3 Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 roku w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U. Nr 189, poz.1598 z późn.zm.):
„3.1 Specjalistyczne usługi są świadczone przez osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania zawodu: pracownika socjalnego, psychologa, pedagoga, logopedy, terapeuty zajęciowego, pielęgniarki, asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowej, specjalisty w zakresie rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuty lub innego zawodu dającego wiedzę i umiejętności pozwalające świadczyć określone specjalistyczne usługi.
2. Osoby świadczące specjalistyczne usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi muszą
posiadać co najmniej półroczny staż w jednej z następujących jednostek:
1) szpitalu psychiatrycznym;
2) jednostce organizacyjnej pomocy społecznej
dla osób z zaburzeniami psychicznymi;
3) placówce terapii lub placówce oświatowej, do której uczęszczają dzieci z zaburzeniami
rozwoju lub upośledzeniem umysłowym;
4) ośrodku terapeutyczno-edukacyjno-wychowawczym;
5) zakładzie rehabilitacji;
6) innej jednostce niż wymienione w pkt 1—5, świadczącej specjalistyczne usługi opiekuńcze
dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
3. W uzasadnionych przypadkach specjalistyczne usługi mogą być świadczone przez osoby,
które zdobywają lub podnoszą wymagane kwalifikacje zawodowe określone w ust. 1,
posiadają co najmniej roczny staż pracy w jednostkach, o których mowa w ust. 2, i mają
zapewniona możliwości konsultacji z osobami świadczącymi specjalistyczne usługi, posiadającym i wymagane kwalifikacje.
4. Osoby świadczące usługi, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a, muszą posiadać przeszkolenie
i doświadczenie w zakresie:
1) umiejętności kształtowania motywacji do akceptowanych przez otoczenie zachowań;
2) kształtowania nawyków celowej aktywności;
3) prowadzenia treningu zachowań społecznych.”.
Kontakt : Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul.K. Warchalskiego 3
Tel. 29 74 532 41 w. 22 lub 26 lub 29 74 524 45 w. 22 lub 26
01.07.2013 r.
Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie filia w Ostrołęce informuje:
APEL
Drodzy Mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej.
W związku ze zbliżającym się
Świętem Narodowym –
rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja,
w celu należytego przygotowania obchodów tej wielkiej rocznicy, zwracam się z apelem o udekorowanie flagami swoich posesji, a także instytucji publicznych i zakładów pracy.
Proszę też instytucje oraz organizacje społeczne, polityczne, kombatanckie, zawodowe, młodzieżowe - wszystkie-
o wystawienie pocztów sztandarowych, które swoim udziałem uświetnią uroczystość.
Jednocześnie zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w organizowanej uroczystości.
Burmistrz Miasta
Ostrów Mazowiecka
/-/ Władysław Krzyżanowski
Zaproszenie do wzięcia udziału w montażu słowno-muzycznym "W hołdzie ofiarom Katynia":
Ostrów Mazowiecka, 11.01.2013 r.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej planuje w bieżącym roku, przystąpienie do realizacji projektu systemowego „ Aktywizacja zawodowa i rozwój kompetencji społecznych osób pozostających bez pracy w Ostrowi Mazowieckiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – mającego na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo z terenu Miasta Ostrów Mazowiecka. Realizacja projektu planowana jest od 01/04/2011 do 31/12/2011 w ramach Priorytetu VII Promocja integracji społecznej, działania 7.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji 7.1.11 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
W dniu 01.03.2011 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie zespołu interdyscyplinarnego, powołanego przez Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka Władysława Krzyżanowskiego zarządzeniem nr 8 z 2011 z dnia 22 lutego 2011 roku, zgodnie z Ustawą z 10 czerwca 2010 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W skład zespołów interdyscyplinarnych wchodzą przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Zadaniem zespołu będzie min. diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie, monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy, dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań. Obsługę organizacyjno – techniczną zespołu zapewnia ośrodek pomocy społecznej. Na posiedzeniu inauguracyjnym zostały przeprowadzone wybory, w których jednomyślnie wybrano na przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego Panią Dorotę Pasztaleniec – Dyrektora Zespołu Szkół Publicznych nr 2. Posiedzenia zespołu interdyscyplinarnego będą odbywać się w zależności od potrzeb nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.
Powołany zespół działa na terenie miasta Ostrów Mazowiecka, osoby rodziny potrzebujące wsparcia dot. występującej przemocy w rodzinie, prosimy o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej osobiście z pracownikami socjalnymi lub telefonicznie pod nr 29 74 532 41, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00.
Publikacja dnia: 29.10.2020
Dokument z dnia: 07.03.2011
Dokument oglądany razy: 12 854